WOK... CO OPRAVDU JE A CO NENÍ A NIKDY NEBUDE SKUTEČNÝM WOKEM?
Thajci používají pro přípravu většiny
jídel pánve známé snad všem jako woky. Malé nebo obrovské, ale vždy s kulatým dnem. Ty pocházejí z Číny a jsou součástmi asijských kuchyní již více než 2000 let. Název wok má svůj původ v kantonském slově,
které znamená vlastně nádoba na vaření, tzn. hrnec.
Na woku pracujeme nejčastěji metodou stir-fry, volně přeloženo míchat a smažit, v extrémně rozpáleném oleji, se surovinami nakrájenými na malinké kousky, za téměř neustálého míchání. Jen tak si pokrm zachová vysoký obsah živin a křupavost.
Kvalitní
pánev wok musí být vyrobena ze správného materiálu, mít potřebnou sílu stěn a
dna. Absolutně nejkvalitnějšími jsou jednoznačně woky litinové. A ano, jsou
těžké do ruky, nesmějí do myčky, jsou náchylné ke korodování, déle se
nahřívají, ale déle také teplotu udržují a mají téměř nekonečnou životnost.
Co je však nejdůležitějším znakem tradičního woku? Kulovité dno! Jakákoliv jiná pánev, sebekrásnější, sebedražší, ale s rovným dnem, což se může na první pohled jevit jako bezvýznamný detail, nemá s klasickým wokem nic společného!
Pouze kulaté dno rozvádí teplo rovnoměrně a příprava pokrmů je mnohem efektivnější. Klasické woky jsou určeny k vaření na živém ohni. Pochopitelně… málokdo z nás doma ve 21. století na skutečném ohni vaří, takže prodej "čehokoliv s rovným dnem" pod marketingovým názvem wok se nakonec dá asi vysvětlit, nicméně výsledek vaření je nesrovnatelný!!!
Kdysi, v devadesátých letech, se u nás v ČR prodávaly (pod značkou Ken Hom) skutečné a dokonce litinové woky s kulatým dnem, opatřené pevným nástavcem, právě proto, aby se daly používat v moderních kuchyních na varných deskách. Byly na tehdejší dobu poměrně drahé, i zcela prázdné neskutečně těžké, ale měly tradiční kulatá dna a kuchaře nikdy nezklamaly. Dnes se již tento typ výrobku v českých nabídkách téměř neobjevuje.
Pokud však na kulatém dnu trváte, je možné snadno si pořídit alespoň hliníkový wok, téměř na kterékoliv asijské tržnici, rozhodně v pražské SAPA, nebo v Ostravě, na bývalé tržnici Bastro. Pro použití v běžné evropské kuchyni budete ale potřebovat ještě jeden, nejlépe dva kroužky/nástavce. Oba budou důležité, abyste wok rádi a často používali! První na přímé vaření a druhý na odstavení horké wok pánve po dokončení tepelné úpravy.
Závěrem si ještě řekněme, že thajský, nebo
vlastně kterýkoliv asijský, kuchař míchá suroviny ve woku nejraději dlouhými
bambusovými hůlkami a wok čistí bambusovou metličkou. Obojí lze dnes u nás
koupit v asijských obchodech, bohužel mnohem snadněji než autentický wok.