梅雨 TSUYU… JAPONSKÝ ŠVESTKOVÝ DÉŠŤ

26.06.2025

Každoročně od začátku června až do poloviny července vstupuje Japonsko do období, které je zvláštní směsí poezie, vlhkosti a kulturních rituálů. Tímto obdobím je 梅雨 tsuyu (cuju), doslova přeloženo švestkový déšť. Slovo 梅雨 se skládá ze znaků, kde 梅 ume je znak pro japonskou švestku, která v této době dozrává, a 雨 ame/yu znak pro déšť. 

Název má původ v čínské kultuře a japonština jej přejala spolu s významem i výslovností (cuju nebo baiu). Přestože déšť bývá spojen se smutkem, v japonské tradici je toto období považováno za nezbytnou součást přírodního cyklu, důležitou pro zemědělství a růst rýže.

Jak vypadá tsuyu v každodenním životě? Počasí v tomto období se vyznačuje dlouhotrvajícími přeháňkami, bývá zataženo, mlha a hlavně šíleně vysoká vlhkost vzduchu. Teploty jsou mírně stoupající, obvykle 22–28 °C. Lidé trpí častými výkyvy nálady kvůli nedostatku slunce. Vysoká vlhkost způsobuje plísně v domácnostech a na vzestupu je výskyt hmyzu, především komárů. 

Měla jsem tu možnost prožít si tsuyu v přelidněném Tokyu, a fakt už znovu nechci :-), jedině někde na venkově, ale v mega-městě opravdu ne. V tomhle období, pracovně, v kostýmku, v punčochách a uzavřených lodičkách v Tokyu... ne ne, už ne :-)!

Během tsuyu se Japonci obracejí k tradici sušení prádla uvnitř 室内干しshitsunai boshi a používají odvlhčovače 除湿機 joshitsuki. Zároveň se prodávají speciální prostředky proti plísním, včetně tradičních vonných sáčků s kafrem. V kuchyni přichází období lehké, osvěžující stravy, jako jsou nakládané umeboshi, studené nudle somen (studené nudle jsou skvělým letním pokrmem, pokud budete mít možnost, určitě ochutnejte TEKOUCÍ NUDLE... NAGASHI SÓMEN) nebo okurkové saláty.

Navzdory všudypřítomnému diskomfortu si mnoho Japonců tsuyu spojuje s jemnou krásou. Zvláštní popularitu v téhle době získávají barevné deštníky, často průhledné nebo s květinovými motivy. A unikátním prvkem je Hydrangea ajisai 紫陽花… hortenzie, které právě v tomto období rozkvétají v modrých, fialových a růžových odstínech. Slavné a právě hortenziemi vyhlášené jsou zahrady třeba v Kamakuře nebo v chrámu Mimuroto v Kjótu.

Období tsuyu bývalo odjakživa, a je dosud, inspirací pro tradiční poezii haiku a moderní fotografie. Téma melancholie, odrazy kapek na skle nebo tančící déšť na rybnících, to všechno se objevuje ve výtvarném i literárním vyjádření.

Haiku mistra Bašó…

五月雨を / 集めて早し / 最上川
Deště sbírá / do rychlého proudu / řeka Mogami.


Pro pěstitele rýže je ale čas tsuyu nepostradatelný. Dlouhodobé srážky nasycují pole a umožňují bezproblémový vývoj sazenic. Naopak ale příliš dlouhé nebo silné období dešťů může způsobit sesuvy půdy a ničit úrodu.

 Jak přežít tsuyu s lehkostí?

  • Investujte do kvalitního deštníku nejen praktický, ale i stylový doplněk.
  • Zpomaltetsuyu není vhodné pro uspěchaný životní rytmus. Využijte ho k odpočinku a sebereflexi.
  • Navštivte kteroukoliv zahradu s hortenziemi a nechte déšť promluvit místo slov, kochejte se, vnímejte.

Švestkový déšť není meteorologický jev, jde o symbol japonské schopnosti hledat krásu i v obtížných chvílích. Přes vlhkost a mraky přináší tsuyu jemné kouzlo, které otevírá dveře létu a oči přírodní harmonii.