ŽIVOT TICHÝCH OBRŮ... VODNÍ BUVOLI V SEVERNÍM VIETNAMU

Dechberoucí příroda s pestrou kulturou, ale také jedinečným spojením lidí s přírodou, které se odráží právě ve vztahu k vodním buvolům. Mohutní tvorové, často nazývaní živými traktory, jsou nedílnou součástí vietnamské zemědělské tradice a i dnes hrají klíčovou roli v každodenním životě venkovských komunit.
Vodní buvoli (Bubalus bubalis) byli domestikováni v jihovýchodní Asii už před tisíci lety. V severním Vietnamu se využívají především k obdělávání rýžových polí, která jsou zaplavena vodou a vyžadují těžkou fyzickou práci. Tradiční zemědělství zde bylo a je stále úzce spjato s těmito zvířaty, symbolem síly, trpělivosti a prosperity. V mnoha vesnicích se vodní buvoli objevují v místních svátcích a slavnostech jako symbol štěstí a hojnosti. Některé rituály jsou věnovány ochraně těchto zvířat a poděkování za úrodu, což dokládá jejich hluboký kulturní význam.
Kdo a jak se o ně v současnosti stará? I přes modernizaci zemědělství zůstávají vodní buvoli v severním Vietnamu důležitými pomocníky. Péče o ně je tradičně v rukou rodin zemědělců, které je krmí, čistí a starají se o jejich zdraví. Starší generace předává mladším znalosti o správné péči, protože chov buvolů vyžaduje trpělivost a zkušenosti. Vodní buvoli se dožívají v průměru 20 až 25 let, pokud jsou dobře ošetřováni. Pravidelná péče zahrnuje nejen krmení rýžovými slámami, vodními rostlinami a trávou, ale také zajištění čisté vody a přístřeší před extrémním počasím.

Jakou roli v péči o buvoly mají děti? V mnoha severovietnamských vesnicích jsou děti od útlého věku zapojovány do péče o vodní buvoly. Už kolem 5 – 6 let začínají doprovázet rodiče na pole a učí se základním úkolům, jako je krmení buvolů nebo vedení zvířat k vodě. Pro děti je to nejen způsob, jak pomoci rodině, ale i důležitá součást jejich výchovy a učení o zodpovědnosti a úctě k přírodě. S postupujícím věkem děti přebírají větší díl práce, například asistují při orání polí nebo pomáhají udržovat přístřeší. Vztah dětí k buvolům je často velmi blízký, některé zvířata si oblíbí a považují je za kamarády, což přispívá k jejich klidné a spolupracující povaze. Je neuvěřitelné vidět, jak malý kluk ovládá naprosto přirozeně toto veliké zvíře a jak si oba užívají vzájemnou společnost.
Vodní buvol je nepostradatelným pomocníkem především při orání rýžových polí, kde je půda často zaplavena a těžko průchodná pro moderní stroje. Jeho síla a schopnost pohybovat se v blátě je ideální pro přípravu půdy na výsadbu rýže. Kromě práce na poli pomáhají buvoli také při převozu těžkých břemen, což je v horských oblastech často jediná možnost, jak dostat plodiny a zásoby do vesnic. Pro místní obyvatele jsou vodní buvoli mnohem více než jen pracovní zvířata. Jsou součástí rodiny a komunity, symbolizují prosperitu a jsou zdrojem obživy. Mléko a maso z buvolů jsou cennými potravinami, zatímco jejich kůže a kosti se využívají v tradičních řemeslech.
Víte proč je často vidíte lehat v prohlubních na polích? Vodní buvoli jsou milují relaxaci ve vodě, která jim pomáhá regulovat tělesnou teplotu a chrání je před hmyzem.V některých oblastech severního Vietnamu se dokonce pořádají soutěže v plavání a závodech vodních buvolů. Jde o tradiční akce, které přitahují turisty a hlavně místní nadšence. Buvoli jsou také považováni za eko-stroje, protože jejich práce je šetrná k životnímu prostředí, na rozdíl od těžkých zemědělských strojů.
Jestli toužíte vidět je živě a užít si to... zkuste třeba
- … navštívit vesnice na jaře a během období výsadby rýže… právě tehdy můžete vidět buvoly v akci, jak pomáhají zemědělcům orat zaplavená pole.
- … zjistit si kdy přesně se konají a zúčastnit se místních slavností…některé vesnice pořádají festivaly a závody vodních buvolů, unikátní zážitek spojený s hudbou, tancem a tradičními rituály.
- … vyrazit na pěší nebo cyklistický výlet (tohle je prostě super, ale osobně se mi osvědčilo více kolo než prostá procházka, asi proto, že uvidíte větší kus země) po okolních rýžových terasách. Budete mít skvělou příležitost sledovat buvoly ve volné přírodě a poznat místní kulturu zblízka.
- … nezapomeňte na pohodlné oblečení a obuv… protože terén je často mokrý a blátivý, připravte se na trochu toho dobrodružství, stojí to určitě za to!
- … a komunikujte s místními farmáři… většina z nich je velmi vstřícná a ráda vám ukáže, jak se o buvoly starají, a třeba vám dovolí si i zvíře nakrmit nebo pohladit. Jste-li na homestay u místní rodiny, není sebemenší problém si domluvit taky zkoušku orání, ale zapotíte se a od bláta budete od hlavy k patě!
Opatrně!!!
Respektujte zvířata a jejich prostor… buvoli jsou zvyklí na lidi, ale stále jsou to velká a velice silná zvířata, proto je důležité být opatrný a dodržovat pokyny průvodce!