TEMIZU... JAK SI UMÝT DUŠI PŘED VSTUPEM DO SVATYNĚ

23.07.2025

Japonské svatyně nejsou jen architektonickým skvostem nebo fotografickou atrakcí. Jsou to místa ticha, symboliky a respektu k přírodním i duchovním silám. Ještě než vstoupíte pod ikonickou torii bránu rozdělující prostor na světský a posvátný, čeká vás první a možná nejdůležitější krok… rituál očisty temizu 手水.

Temizu je tradiční forma symbolické očisty, kdy si umyjete ruce a ústa, abyste očistili své tělo a připravili svou mysl a ducha na návštěvu svatyně. Nejde o hygienu v západním slova smyslu, ale o respekt, soustředění a uctění prostoru, do kterého vstupujete. Samotné slovo temizu se píše dvěma kanji znaky a  doslova znamená ruka te a voda mizu . Celý proces se odehrává u kamenného pramene nebo nádrže zvané chōzuya 手水舎 nebo temizuya, obvykle umístěné v blízkosti vstupu do šintoistické svatyně.

Očistné rituály mají v Japonsku hluboké historické kořeny. Už v dobách dávného šintoismu byla čistota považována za jeden z hlavních předpokladů k navázání kontaktu s božstvem kami. Před modlitbou nebo účastí na náboženském obřadu bylo nutné očistit tělo i mysl, především od neviditelných nečistot každodenního života. Temizu rituál, tak jak jej známe dnes, se ustálil v období Heian (794–1185), ale jeho forma byla zjednodušena během období Edo (1603–1868), kdy došlo k většímu zpřístupnění svatyň široké veřejnosti.


Možná vás překvapí jak přesně má být temizu provedeno. Ale není třeba se bát, Japonci si váží dobrého úmyslu a vaší snahy. Pokud se však chcete rituálu zúčastnit správně, držte se tohoto postupu…

  • Vezměte si naběračku hishaku do pravé rukynaberte vodu.
  • Očistěte levou ruku… tedy nalijte vodu na levou ruku.
  • Přesuňte naběračku do levé ruky a očistěte pravou ruku.
  • Opět přesuňte naběračku do pravé ruky a nalijte trochu vody do levé dlaně.
  • Neupíjejte z naběračky! Jemně si touto vodou vypláchněte ústa.
  • Vodu pak diskrétně vyplivněte na zem vedle nádrže (nikdy zpět do ní!).
  • Znovu opláchněte levou ruku.
  • Nakonec naběračku nakloňte tak, aby voda stékala po rukojeti, tím ji očistíte pro další návštěvníky.
  • Neponořujte naběračku zpět do vody poté, co se dotkla vašich úst nebo rukou!


I v dnešním Japonsku má temizu pevné místo. Ačkoli se některé svatyně během pandemie COVID-19 dočasně tohoto rituálu vzdaly, v současnosti se většina opět vrátila ke klasické formě. Dnešní Japonci, zejména mladší generace, často vnímají temizu jako kulturní gesto spíše než duchovní povinnost. Přesto jej provádějí s úctou, tichostí a jistým smyslem pro harmonii.

A turisté, kteří se zapojí, získávají jedinečnou příležitost vstoupit na chvilku do vnitřního rytmu japonské kultury. Je to zážitek, který vás zklidní. Pokud plánujete návštěvu Japonska, zkuste si aspoň jednou provést temizu. Ne kvůli povinnosti, ale jako malou meditaci… pár vteřin ticha, soustředění, doteku vody, zpomalení. Temizu není povinnost, je to nabídka. A pokud ji přijmete, otevře vám dveře do hlubší vrstvy japonské spirituality.