ŠIČI-GO-SAN... DEN, KDY SE V JAPONSKU SLAVÍ DĚTSTVÍ

Na Japonsku je snad nejúžasnější to, že se moderní životní tempo 21. století stále snoubí s hluboce zakořeněnými tradicemi. Jedním z nejsrdečnějších svátků, které tuto harmonii vystihují, je Šiči-Go-San 七五三, doslova "Sedm-pět-tři". A právě tento svátek, zachycený na jedné z mých starších ještě klasických papírových fotografiích plných barevných kimon a slavnostní atmosféry, je nahlédnutím do japonského vnímání dětství, rodiny a spirituality.
Děti ve věku 3, 5 nebo 7 let jsou oblečené do slavnostních kimon, stejně jako mnozí jejich rodiče. V rukou často nesou drobné tašky nebo sladkosti. Je to svátek plný emocí, pýchy a naděje. Šiči-Go-San má původ ve vznešených rodinách období Heian (794–1185), kdy se některé životní milníky slavily samostatně…
- 3 roky… děti, zejména holčičky, si poprvé mohly nechat růst vlasy (tzv. kamioki).
- 5 let… chlapci oblékli první široké kalhoty hakama (hakamagi).
- 7 let… dívky začaly nosit tradiční široký pás obi, místo dětských šňůrek (obitoki).

Teprve později, během období Edo (1603–1868), se tyto rituály spojily do jednoho svátku pro děti různých věkových skupin, jak ho známe dnes. V současnosti je Šiči-Go-San příležitostí pro rodinné oslavy a společné návštěvy svatyní, obvykle kolem 15. listopadu. Rodiče nechávají děti slavnostně obléci (mnohdy i do půjčených kimon), nechávají je profesionálně vyfotografovat a vezmou je do šintoistické svatyně, kde se za ně modlí, za zdraví a dlouhý život, za bezpečný přechod do další životní fáze.
Děti často dostávají tradiční sladkosti zvané chitose-ame 千歳飴… dlouhé, barevné bonbóny zabalené v sáčcích s motivy jeřábů a želv, které symbolizují dlouhověkost.
A proč zrovně sedm–pět–tři? Čísla 7, 5 a 3 mají v japonské kultuře zvláštní význam. Jsou považována za šťastná, lichá čísla, která tradičně symbolizují přirozený růst, vitalitu a přechod do nové etapy života. Zajímavostí je, že v době minulých staletí nebylo přežití dětí do těchto věků samozřejmostí. Právě proto se tato čísla stala milníky hodnými oslav.
Pokud se někdy ocitnete v Japonsku na podzim, určitě navštivte některou ze svatyň kolem 15. listopadu. Uvidíte fakt proudy rodin, dětí v pestrobarevných kimonech, úsměvy a fotografy. Tento svátek je skutečnou pastvou pro všechny fotografy, ty profesionální i ty laické. Ucítíte, že tady nejde jen o památeční snímky, ale o hluboce zakořeněný rituál přechodu a pospolitosti. A když navíc vezmete do ruky dřevěnou naběračku u očistného pramene a provedete rituál temizu, stanete se na okamžik součástí japonské duchovní tradice, která přetrvává po staletí… jemná, tichá, ale velmi silná!