PŘED CESTOU DO JAPONSKA... O ČEM SE MOC NEMLUVÍ, ALE CO JE DOBRÉ VĚDĚT!
Jiný kraj, jiný mrav! Mrkněte na pár tipů před cestou do země vycházejícího slunce. Věci, o nichž se moc nemluví, ale usnadní vám život. Chystáte se do Japonska poprvé? Pak budou pro vás užitečné. Jste-li ostřílení mazáci, připomenete si aspoň veselé, ale i ty méně zábavné situace, do nichž byste se nedostali, kdybyste tyhle tipy znali před první cestou!
Moje vlastní první cesta do Japonska se konala jen pár let po sametové revoluci, bez internetu, bez aplikací, bez mobilů... co bych za nějakou tu radu tehdy dala! Dnes je všechno o tolik snadnější. Přesto příprava je polovinou úspěchu každé cesty, a možná tou větší polovinou :-)!
V restauracích…
- Skvělá zpráva pro všechny… spropitné se v Japonsku nedává! Nedává a nikdo jej neočekává. Zbytečně byste personál přivedli do rozpaků! Platí se ne u stolu, ale při východu z restaurace!
- Voda nebo čaj se v japonských restauracích poskytují zdarma. Kromě toho vám většinou přinesou také vlhké ubrousky oshibori na utření rukou před jídlem, rukou! Prosím, ne čela, zátylku a případných jiných částí těla. Ubrousky jsou v zimě horké a v létě studené. Tahle užitečná "malá velká" služba mě v Japonsku naprosto okouzlila a doma mi fakt chybí.
- Ve výlohách restaurací jsou vystavené realistické makety jídel, pomocí kterých si cizinec velmi snadno vybere a objedná i bez znalosti japonštiny. Makety, tzv. sampuru (z anglického slova sample, vzorek), ale slouží především Japoncům, aby je navnadily, usnadnily jejich rozhodování a vtáhly hosty dovnitř restaurací. Jak totiž vzorová porce ve výloze vypadá, a to od barevného uspořádání, jednotlivých surovin až po velikost porce, přesně takovou skutečně dostanete uvnitř. O sampuru, stejně jako o dalších zde zmíněných pojmech, najdete více informací v mých starších článcích na tomto blogu.
- V některých stravovacích zařízeních se platí pouze pomocí předem zakoupených kuponů, automaty na ně bývají umístěny poblíž vchodu. Kupon pak jen předáte obsluze.
- V tradičních podnicích izakaya většinou účtují couvert v řádu několika stovek jenů. Za to je vám automaticky po zasednutí ke stolu servírován malý předkrm.
- Jste-li pozváni na jídlo japonskými partnery, často to bude do tradičních restaurací, klidně i na rohože tatami. Botky se zouvají a nechávají před vstupem na vyvýšené podium salonků. A tady začíná přituhovat… vaše ponožky nebo punčochy budou konfrontovány s veřejností :-). Holé nohy fakt ne!!!
- Pro tyto případy se moc hodí mít jeden náhradní pár vždy u sebe. Po celém náročném pracovním dni, kdy nebudete mít žádnou možnost se převléknout, to rozhodně oceníte i vy sami a budete se během pracovní večeře cítit mnohem komfortněji!
- Fronty, fronty a zase fronty! Spořádané, ale stále fronty! Před restauracemi, před obchody, u dopravních prostředků, v metru… vyznačeny jsou většinou na zemi pomocí čar. Čím delší zástup čekajících, tím lepší jídlo! Nikdy však nepředbíhejte!
Večerky…
- Vždycky pomohou! Vyřeší téměř každý váš problém, nejen jídlo! Říká se jim kombini a jsou tím nejlepším a nejlépe kdykoliv dosažitelným zdrojem občerstvení i každodenních potřeb. Také zde lze využít jejich toalety, což se může hodit.
Veřejné toalety…
- Jsou v Japonsku zdarma, jsou dobře dostupné a jsou především vždy pečlivě udržované.
- Chcete-li o tomto fenoménu vědět více, najděte si film Perfect Days v češtině pod názvem Dokonalé dny, z roku 2023. Proslulý režisér Wim Wenders obsadil do hlavní role poetického filmu o hledání krásy v každodenních maličkostech úžasného Koji Jakusho. Za roli čističe toalet v tomto filmu byl na festivalu v Cannes oceněn za Nejlepší mužský herecký výkon.
- V Japonsku navíc také existuje unikátní muzeum toalet!
- V japonských ulicích nenajdete skoro žádné odpadkové koše. Japonci sami jsou zvyklí veškerý odpad nosit v sáčcích zpět do svých domovů a tam jej třídit. V současnosti se však ukazuje, že vzhledem k enormně narůstajícímu počtu turistů je tento "bez košový" přístup špatně funkční, a tak se do řady měst koše na odpadky postupně vracejí.
V chrámech a svatyních…
- Je často vyžadováno chození naboso, proto se hodí nosit boty, které se snadno zouvají. Na dřevěné podlahy se v botách nesmí! No a samozřejmě jsme zase u těch ponožek :-)!
Pro maminky…
- Cestujete-li s dítětem v kočárku, pamatujte, že zejména v tokijských restauracích nejsou místa pro kočárky a lepší to není ani v přeplněných vlacích metra. Velkou pomocí tedy bude skládací kočárek, ale nejlepším řešením, které, jak sami uvidíte, často volí i místní, je rozhodně nosítko.
Doprava…
- Využívejte mobilní aplikaci Japan Official Travel App, nabízející nejen fakt dobrého turistického průvodce, vyhledávač dopravních spojení, ale taky mapu bezplatných wifi spotů a kvantum dalším užitečných funkcí.
- JR Pass na japonské vlaky je třeba zakoupit předem, v České republice! Ušetří vám spoustu peněz.
- Ve větších dopravních stanicích většinou najdete turistické informační centrum, kde vám pomohou a ochotně poradí v angličtině a také nabídnou mapky a prospekty zdarma.
- V Tokiu pozdě v noci nejezdí veřejná doprava, myslete na to včas, jinak vám nezbude než použít taxi. I když upřímně… jízda posledním spojem metra je zážitek, který si možná ani nepřejete.
- Nelekněte se! Japonské taxíky otevírají i zavírají dveře zákazníkům automaticky, vyhněte se jim v uctivé vzdálenosti, aby vás neskříply nebo neuhodily.
- No a nebuďte překvapeni… všichni japonští taxikáři nosí sněhobílé rukavičky. Co na tom, že vypadají jako živoucí Mickey Mouse, úcta ke klientům a čistota je zde nadevše!
Překvapení, které byste asi zrovna ve vyspělém Japonsku nečekali… a může vás velmi zaskočit!
- Stále zde totiž převládají platby v hotovosti!
- Platební karty se často v menších obchodech a samozřejmě na ulicích ve stáncích se street food nebo suvenýry nedají použít.
- Myslete na peníze! Mějte s sebou dostatek hotovosti. Aby vám neuteklo něco, co se jinde koupit nedá a vy byste to třeba strašně moc chtěli mít po návratu doma. Bylo by vám to líto!
- Také ne každý japonský automat přijímá evropské karty. Dobrý tip jsou bankomaty na pobočkách pošty. Fungují spolehlivě!
- Velmi rozšířené jsou bezkontaktní IC karty, fungující jako elektronické peněženky. Dají se využít ve veřejné dopravě a řadě běžných obchodů. Každý region má svou vlastní verzi, která se ale dá zpravidla využít i v jiných regionech. Příkladem je třeba tokijská karta SUICA.
Japonsko je zvláštní a právě proto tak úžasné! Tak šťastnou cestu a hlavně šťastný návrat!