SPECIÁL I. PRACOVNĚ DO JAPONSKA…OJIGI

Japonská úklona ojigi お辞儀… tradiční způsob vyjádření úcty, omluvy, poděkování nebo pozdravu v japonské kultuře. Může a musí mít různou hloubku a délku v závislosti na situaci a sociálním postavení osob.
Typy úklon ojigi…
- Eshaku 会釈…mírná úklona (pod úhlem asi 15° stupňů), je ta správná pro běžný pozdrav, v práci, na ulici, lehké díky. Úklona je to rychlá, nenápadná.
- Keirei 敬礼… formálnější úklona (asi 30°), nezbytná při obchodních setkáních. Formální pozdrav určený třeba zákazníkům, při vstupu do firmy. Držet ji je třeba asi 2 sekundy.
- Saikeirei 最敬礼… nejhlubší úklona (45° a více), vyjadřuje velkou úctu nebo omluvu. Tohle už je vyšší dívčí. Vysoce formální omluva, velký dík, úklona před důležitou osobou. Vyjadřující hlubokou pokoru.
Všechny typy úklon ale spojuje několik základních pravidel…
Postoj… stát vzpřímeně, ruce podél těla (muži) nebo složené před tělem (ženy). Nohy na šířku ramen, tělo uvolněné, ale rovné.
Pohyb… úklonu začínat z pasu, neohýbat krk ani záda zvlášť. Hlavu držet v prodloužení páteře. Oči spusit dolů, ale nezavírat je.
Dýchání… při úkloně nedýchat zhluboka ani nahlas… být klidný a tichý.
Výdrž… na chvíli se zastavit ve spodní pozici (1–2 vteřiny), potom se vrátit plynule zpět do stoje.
Jak to v Japonsku vypadá dnes při obchodních setkáních s cizinci? Úklona zůstává i při těchto mezinárodních setkáních základním gestem respektu…
- I při setkání s cizinci se úklona používá téměř vždy, zvlášť při prvním představení, předáním vizitky nebo loučení.
- Hloubka a délka úklony se přizpůsobuje formálnosti a postavení druhé strany.
- Podání ruky se sice stává běžnějším, ale ne vždy se očekává…
- Někteří Japonci si s cizinci ruce podávají, hlavně v mezinárodních firmách, nebo pokud vidí, že jste vysloveně "západní styl".
- Tradičnější Japonci ale mohou rukování vynechat, nebo to udělají váhavě, jemně a krátce.
- Mnozí udělají obojí. Tedy lehkou úklonu a zároveň podají ruku.
Co je považováno za vhodné? Pokud nejste Japonci, neočekává se od vás dokonalá úklona ojigi, ale úcta a ohleduplnost určitě ano. Nejlepší je pozdravit jemným nakloněním hlavy a případně nabídnout ruku. Japonci vaši nabídku přijmou podle zvyklostí firmy a konkrétní osoby.
Tipy pro profesionální obchodní jednání s Japonci…
Při prvním setkání… se mírně ukloňte, přidejte úsměv a pak eventuelně následuje podání ruky.
Vyvarujte se mega chyby... Při předávání vizitky, což je mimochodem extrémně důležitá a nevynechatelná část rituálu obchodního seznamování a představování, je třeba podávat vizitku oběma rukama, textem k tomu, komu si podáváte a s lehkou úklonou. Vizitka je v Japonsku posvátná! Není to nějaký kousek tvrdšího kartonu, je vyjádřením profesionálních úspěchů v pracovním životě.
Při oslovování je třeba nezapomínat, nekomolit a ctít tituly, jsou v japonských vztazích velice důležité. Příklad pro běžné oslovování, když titul neznáme... "Tanaka-san", ne pouhé "Tanaka".