PROČ JAPONKY (ALE I MNOHO KOREJCŮ) ČASTO NOSÍ VĚTŠÍ BOTY?

02.07.2025

V Tokiu jsem si často všímala žen v elegantních lodičkách, které jim ale klapaly na patách. Byly perfektně oblečené, uhlazené, a přesto se jejich boty při každém kroku nepatřičně uvolňovaly, jako by patřily někomu jinému. A mnohé taky vypadaly extrémně opotřebované. Toužila jsem tehdy pořídit si nenápadnou fotku nebo ještě raději video… ne z posměchu, ale proto, že mě ten detail fascinoval.

Nakonec jsem si to neudělala přesně tak, detailně, jak jsem chtěla. Ale ten obraz mi zůstává v hlavě dodnes. Teprve mnohem později jsem pochopila, jak moc taková banální věc vypovídá o společenských tlacích, módě i každodenním životě žen v Japonsku a nejen tam. Při práci v korejské firmě jsem také denně potkávala mnohé korejské kolegy s takovými nadměrnými botami.


Co je k tomu vede? Nutí? Motivy jsou různé… a některé pro nás jen těžko uvěřitelné!

  • Móda nad funkčností…

Ve východoasijské estetice často vítězí vzhled nad pohodlím. Větší boty například opticky zúží nohy a lýtka, což působí elegantněji. Podobně jako oversized oblečení zdůrazňuje křehkost postavy, větší obuv vytváří iluzi drobnosti.

  • Omezený výběr velikostí…

Značky obuvi, zejména ty západní nebo trendy korejské, často nenabízejí malé velikosti pod EU 36. Mnoho japonských žen má ale menší chodidla, takže musí sáhnout po větších číslech, pokud chtějí držet krok s módou.

  • Online nákupy a "raději větší"…

V online prostředí, kde si boty nemůžete vyzkoušet, je běžné sáhnout raději po o něco větší velikosti. Menší bota může bolet, ale tu větší, říkáte si, nějak zvládnete. A pokud vrácení není snadné nebo společensky běžné, kompromis je jasný.

  • Ponožky i do lodiček…

Hygiena, společenský zvyk i chlad z klimatizací vedou k tomu, že i do elegantních bot ženy často nosí silonky nebo ponožky a větší velikost tomu přizpůsobí. Není to tedy nedbalost, ale kalkulovaný krok.

  • Vliv celebrit…

Idolové a herečky, zejména v K-popu, často nosí větší obuv z praktických důvodů, třeba kvůli rychlému přezouvání při vystoupeních. Mladé ženy tento vzhled napodobují a brzy se z něj stává nový stylový standard.

  • Vychozené podpatky a realita dojíždění…

Zvláště v Japonsku je důvod i ryze praktický = náročné každodenní dojíždění. Ženy tráví celé hodiny na nohou, často s nutností přebíhat mezi spoji, chodit dlouhé trasy mezi stanicemi nebo kancelářemi. Lodičky, které si obují ráno, se během dne rozšlápnou, změknou, a noha v nich ztrácí oporu. Výsledkem je typický klapavý krok. Navíc mnohé firmy stále vyžadují podpatky jako součást dress codu, bez ohledu na pohodlí či zdraví.

  • Dlouhodobý zvyk…

Už od dětství jsou děti zvyklé nosit boty takzvaně na výrost. Přesně padnoucí bota může být považována za příliš těsnou nebo nepohodlnou. Není to lenost, ale kulturně zakořeněný přístup k tomu, co se vlastně považuje za správné nebo žádoucí.

Větší boty v Asii nejsou selháním vkusu, ale spíš tichým svědectvím o tlaku na dokonalost, módní standardy i pracovní zátěž. Za každým klapajícím podpatkem je příběh... o společnosti, která od žen očekává, že budou krásné, přizpůsobivé, ale přitom téměř neviditelné. A tak i takový drobný detail jako nepadnoucí bota může vypovědět mnohem víc, než se na první pohled zdá.