IKEBANA 生け花... JAPONSKÉ UMĚNÍ ARANŽOVÁNÍ KVĚTIN

06.06.2023

Z jedinečného způsobu života japonských předků, založeného na bázni a respektu k přírodnímu světu a na ideálu života v harmonii s rostlinami a stromy, se postupně utvářelo krásné umění, takové, jak jej známe dnes. 

Po celém světě oblíbený tradiční styl japonského aranžování květin je jednou z typických japonských uměleckých forem. V lednu 2020 asociace Kansai Ikebana Association oznámila, že 6. červen se stává oficiálním, u Japan Anniversary Association, jediné všeobecné informační agentury v Japonsku, registrovaným svátkem, a to s názvem Ikebana Day.

Bylo také představeno logo designéra Hiroko Sakai, jehož základní tvarový design tvoří 2 květy a listy ve váze, tedy dvě šestky, jedna pro 6. den a druhá pro 6. měsíc. Celkový design loga je přívětivý s jemnými a jasnými barvami. Proč zrovna šestky? Od starověku se říká, že nejlepší čas začít, například začít s cvičením, je 6. června v 6-ti letech.

Ikebana Arts Association uvádí, že myšlenka registrovat Ikebana Day, byla silně ovlivněna obdobím tehdejších covidových restrikcí, kdy lidé museli trávit většinu času zavření doma. Díky síle květin se měli cítit lépe a mít více energie, kterou v té době nemohli čerpat procházkami a obdivováním přírody, což je v Japonsku jedna z nejoblíbenějších činností, obdivování zahrad, parků, stromů, rostlin, poslouchání zpěvu ptáků a jejich fotografování v časných ranních hodinách.

Ikebana Arts Association nabádala obyvatelstvo, aby se neutápělo v covidových depresích, ale aby si… zkusilo vzít jakékoliv květiny, přírodní materiály, keramické nádoby do svých rukou a naaranžovat je. Aby zkusilo vnímat životy květin, jejich krásu a prostou radost z jejich existence.

V období Asuka, přibližně mezi lety 538 až 710, kdy byl buddhismus přinesen do Japonska, byl zaveden zvyk kuge… nabízet květiny Buddhovi, který se nakonec vyvinul ve zvyk těšit se z květin umístěných v domovech běžných lidí. Za 500 let od té doby se ikebana setkala tváří v tvář s květinami různými způsoby. V průběhu let se japonská estetika snažila maximalizovat krásu a individualitu květin odstraněním všech nepotřebných prvků.

Ikebana, která v uměleckých dílech vyjadřuje krásu a sílu přírody, se zrodila právě proto, že Japonsko má výrazné střídání ročních období. Japonské tradice aranžování květin jsou velice úzce spjaty s ročními obdobími. Příkladem může být dodnes běžně praktikovaný zvyk vytvoření formálního novoročního aranžmá z borovice, bambusu a dalších rostlin. Na druhou stranu, mimo tradiční ikebana uspořádání, jsou nyní v Japonsku atraktivní aranžmá z hrnkových rostlin, v moderním stylu, který dokonale sedí se současnými životními prostory.