MAGICKÝ SVĚT JAPONSKÝCH SVĚTLUŠEK… HOTARU

"Hmyzem roku 2025 vyhlásila Česká společnost entomologická světlušky. Chce tak upozornit nejen na tuto rozmanitou a specifickou skupinu brouků, ale i na světelné znečištění, které ji ohrožuje. Světluškám totiž to, že díky bioluminiscenci září, slouží třeba ke komunikaci při páření. A silné umělé osvětlení v krajině jim to kazí." (Zdroj: ČTK, 23.6.2025) Tenhle titulek mě inspiroval k napsání článkU o světě japonských světlušek.
Když padne noc a letní vzduch začne vibrovat teplem a tichem, přichází v Japonsku chvíle, na kterou se mnozí místní těší celý rok. Mezi rýžovými poli, lesními potůčky a v odlehlých parcích se začínají pomalu objevovat drobná mihotavá světélka světlušek hotaru 蛍. Pro Japonce nejsou obyčejným hmyzem, jsou symbolem pomíjivosti, krásy i nostalgie.
V japonské kultuře hrají světlušky významnou roli po staletí. Už v období Heian (794–1185) byly obdivovány aristokracií, básníky i malíři. V básních haiku symbolizují pomíjivost okamžiku, záblesk vzpomínek nebo i ztracenou lásku. Světlušky se často objevují ve filmech, anime (jistě znáte slavný film Hotaru no Haka – Hrob světlušek) a v letní literatuře. V šintoistické symbolice světlušky představují duše mrtvých, které se na chvíli vracejí na svět.
Sezóna světlušek v Japonsku obvykle vrcholí v červnu a začátkem července, v závislosti na regionu a počasí. Nejde však jen o náhodný jev ve smyslu… jé, včera jsem náhodou viděl světlušku… V mnoha městech se pořádají speciální hotaru matsuri, tedy festivaly světlušek, kde návštěvníci mohou v tichosti pozorovat tanec světel a stínů u potoků a jezer.
Některá doporučená místa pro pozorování světlušek…
Japonci si velice váží každičkého kousku přírody, rádi pozorují, rádi obdivují, kochají se sezonními přírodní jevy. Ať už jde o nejproslavenější obdivování sakur, hortenzií, bonsají, výstav chryzantém nebo podzimního listí javorů.
- Tsukiyono Hotaru no Sato,Gunma… jedno z nejznámějších míst pro pozorování světlušek v přirozeném prostředí.
- Uji, Kyoto… v okolí řeky Uji probíhá každoročně tichý a poetický festival světlušek.
- Himeji City, Hyōgo… město známé nejen hradem, ale právě i každoročním festivalem světlušek v parku Tegarayama.
Něco málo k biologii japonských světlušek…
V Japonsku žije několik druhů světlušek, nejznámější jsou Genji-botaru (Luciola cruciata) a Heike-botaru (Luciola lateralis). První žije kolem řek s čistou vodou a její světelný signál je pomalý, rytmický, jako tajemné volání. Druhý je menší, žije v mokřadech a jeho světlo bliká rychleji.
Bioluminiscence u světlušek není jen estetický zázrak. Má svůj praktický důvod. Slouží ke komunikaci při páření. Každý druh má svůj specifický rytmus blikání, podle kterého se samec a samička navzájem poznávají.
Moderní Japonsko, se svou extrémně hustou infrastrukturou a silným nočním osvětlením, představuje pro světlušky rostoucí hrozbu. Umělé světlo narušuje jejich přirozený rytmus a znemožňuje jim najít si partnera. Proto se v posledních letech množí iniciativy na ochranu tmavé noční krajiny, a to samozřejmě nejen kvůli světluškám, ale i kvůli lidem toužícím znovu zažít kouzlo přirozené noci. Mnoho obcí také aktivně pečuje o čistotu vodních toků a o prostředí, kde světlušky žijí, protože bez čisté vody a klidného okolí světlušky zmizí.
Japonské rady jak si jejich kouzlo užít s respektem k nim?
- Nesviťte baterkou ani mobilem. Respektujte tmu.
- Nechytejte světlušky. I když jsou krásné, patří přírodě.
- Zachovejte ticho. Atmosféra je jemná až tajemná a velmi křehká.
- Najděte si a navštivte lokality s řízeným přístupem. Mnohé destinace omezují vstup, aby zachovaly rovnováhu.
Pozorování světlušek v Japonsku není pouhopouhý přírodní zážitek. Pro Japonce je to tichý obřad, chvíle zastavení, připomínka toho, jak křehká může být krása. Pokud máte cestu do Japonska v létě, určitě si nenechte ujít tuto jedinečnou zkušenost. Stačí najít tmavé místo, ztišit mysl a nechat se unášet světélkujícím tancem v letním soumraku.