SANCTUARY OF TRUTH... SVATYNĚ PRAVDY, PATTAYA
Pozoruhodná stavba pečlivě vyřezávaná ze dřeva za použití výhradně tradičních technik a konstruovaná bez použití jakýchkoli kovových hřebíků. Zčásti
chrám, zčásti muzeum, zčásti umělecká galerie a zčásti dílna. V nejvyšším bodě
je unikátní ohromující dřevěná konstrukce vysoká přes 100 metrů.
Svatyně pravdy je projektem thajského milionářského obchodníka Leka Viriyaphanta. Práce začaly v roce 1981 a neočekává se, že budou dokončeny nejdříve v roce 2025. Tropické klima a mořský vzduch si vybírají svou daň na dřevěné konstrukci. Ale kombinace přirozeného povětrnostního vlivu a různých ochranných nátěrů aplikovaných na dřevo také dává stavbě výraznou škálu barevných tónů od tmavě hnědé až po světle medovou.
Celá stavba je vyřezávána z různých druhů dřeva, včetně Mai Deang, Mai Takien, Mai Panchaat a Teak. Každá část chrámu má odlišnou texturu. Nejstarší použité dřevo je Takien, které by mělo vydržet až 600 let. Designové prvky a řezby jsou bohaté na symboliku s eklektickým mixem thajských, khmerských, indických a čínských vlivů, které se šíří po čtyřech křídlech budovy. Je zde zastoupen buddhismus, hinduismus, taoismus a konfucianismus. Stavba vyvolává údiv a obrovský respekt!
- Čtyřsměrná socha hinduistického stvořitele Boha Brahma na střeše chrámu symbolizuje úctu k otci, matce, učiteli a králi.
- Socha boha Ganesha, který má sloní hlavu, je také součástí chrámu.
- Severní síň zobrazuje buddhistickou Guanyin a další sochy spojené s moudrostí osvobození.
- Jižní síň se zaměřuje na astronomická témata, slunce, měsíc a planety ovlivňující pohodu lidí.
- Západní síň zobrazuje klasické živly (země, voda, vítr a oheň) a sochy hinduistické Trojice: Brahma, Višnu a Šiva.
- Východní síň zobrazuje rodinné vztahy a cyklus života.
Místní obyvatelé nazývají Svatyni pravdy Wang Boran, Prasat Mai nebo Prasat Sutjatham. Ačkoli nejde o tradiční thajský chrám, stále jde o religiózní budovu, obsahující obrazy Buddhy, takže by se návštěvníci měli oblékat s úctou a zakrývat si kolena a ramena. Navíc, protože práce ve Svatyni pravdy stále pokračují, budete požádáni, abyste v některých částech prohlídky použili přilbu, kterou každému zapůjčí při vstupu. Existují zde také místa s lešením, kde je pohyb veřejnosti z bezpečnostních důvodů zakázán.
Každou půlhodinu se konají prohlídky s průvodcem v angličtině (k dispozici jsou i další jazyky včetně čínštiny a ruštiny). Prohlídka s průvodcem je zahrnuta v ceně vstupenky, ale zajímavé je, že nejste povinni se k prohlídce připojit. Pokud si to přejete, můžete si projít budovu sami. Nicméně prohlídka vám pomůže vysvětlit některé významy různých designových prvků. Neexistuje žádné časové omezení, jak dlouho můžete ve Svatyni pravdy strávit. Pokud si výlet dobře načasujete, máte možnost vidět i přehlídku tradičních thajských tanců. Koná se dvakrát denně v 11:30 a 15:30 hod. na krytém pódiu. Otevřeno je denně a vstupné je 500 thajských bahtů.
Tohle místo nabízí bohužel ještě některé další "atrakce", jako jízdu na slonech (zcela bez jakéhokoliv kouzla, tak říkajíc jednou kolem komína, rozuměj svatyně, nutno říci, že tamní sloni vypadají poněkud smutně) nebo poníkovi a další pasti na návštěvníky, třeba malé ZOO. Nechybí ani zcela nepochopitelné a k místu naprosto nevhodné záležitosti jako plocha pro projížďky na čtyřkolkách a střelnice. Pro alternativní pohled na Svatyni pravdy si mohou návštěvníci také rezervovat cca 25 minutový výlet motorovým člunem kolem mysu a blízkého okolí. Bezvadné je zde ale speciálně vytýčené místo, řekněme dílna pod volným nebem, kde můžete z bezprostřední vzdálenosti pozorovat řezbáře při náročné, prašné a nebezpečné práci a přemýšlet, proč většina z nich jsou ženy!
Pokud byste ale rádi jen v klidu pozorovali okolí s nápojem v ruce, čeká na vás restaurace Naklua Kitchen, která má působivou polohu s výhledem na Svatyni pravdy a oceán za ní. Nemusíte si kupovat vstupenku do svatyně, pokud chcete jen jíst nebo pít v Naklua Kitchen a můžete si užívat výhledy, které jsou nejlepší při západu slunce.