DOLHAREUBANG... KAMENNÍ DĚDCI Z OSTROVA JEJU

Jihokorejský ostrov Jeju, často označovaný jako korejská Havaj, je proslulý vulkanickou krajinou a subtropickým klimatem, ale i svou jedinečnou ostrovní kulturou. Jedním z nejvýraznějších symbolů této kultury jsou Dolhareubang 돌하르방… sochy z čediče, kterým místní obyvatelé s úctou přezdívají kamenní dědečci.
Dolhareubang jsou kamenné sochy, obvykle vysoké mezi 1 až 2 metry, které zobrazují staré muže s výraznými rysy… vypoulené oči, široký nos, mírně úsměvná ústa, ruce položené na břiše a charakteristický klobouk, který připomíná helmu nebo taky houbu. Sochy jsou vytesány z lávy původu z ostrova Jeju, který je vulkanického původu. Právě typická porézní struktura kamene jim dává hrubý, ale osobitý vzhled.
Původ soch sahá do 18. století, konkrétně do roku 1754, kdy byly vztyčeny první exempláře u vstupů do místních administrativních komplexů v městech Jeju, Seogwipo a Daejeong. Sloužily jako strážci před démony a zlomyslnými duchy, zároveň měly zajišťovat blahobyt a ochranu vesnic.
V lidové víře jsou spojovány i s plodností… například se traduje, že dotknutí se jejich nosu zvyšuje šanci na početí. Tato pověra dnes přitahuje páry z celé Asie a dává sochám nový rozměr turistické atraktivity. Místní obyvatele nepřekvapí, když zahlédnou turisty v pozici, jak se jemně dotýkají kamenných dědečků na těch správných místech pro štěstí.

Původní sochy můžete vidět třeba ve městě Jeju, především v Jeju Folklore and Natural History Museum, kde jsou uchovány autentické kamenné exempláře. Repliky, často moderně stylizované, jsou rozesety po celém ostrově. Najdete je u hotelových vchodů, v přístavech, na letišti či v parcích.
Ačkoliv je pravým domovem dolhareubang ostrov Jeju, v posledních dekádách se tento kulturní symbol rozšířil i na pevninskou část Jižní Koreje. Sochy zde ale nejsou historického původu. Jedná se o dekorativní a kulturní odkazy na ostrov Jeju, často ve formě replik nebo tematických instalací. Pokud necestuje na ostrov Jeju, můžete je i tak vidět třeba Soulu v muzeu národní folklorní kultury (National Folk Museum of Korea) nebo v některých tematických parcích a restauracích zaměřených na jejuanskou kuchyni, kde slouží jako symbol autenticity pokrmů i regionálního původu.
Sošky dolhareubang se staly ikonickým suvenýrem, miniaturní verze soch jsou běžně k dostání na trzích, v suvenýrových obchodech i na letištích. Některé workshopy na Jeju umožňují turistům si sošku zmenšeného dědečka vytvořit vlastnoručně a odnést si tak unikátní zážitek z tradičního řemesla.
I když se dolhareubang rozšířily i mimo ostrov, jejich pravý význam lze nejlépe pochopit přímo na místě, v krajině, z níž vzešly, mezi lidmi, kteří je opravdu považují za strážce svého domova. Jsou živým dědictvím ostrova Jeju!